Sidebar

Cześć !

mam nadzieję, że wiosna nie tylko pojawiła się za twoim oknem, ale również w planach. Zwykle, o tej porze roku wiele spraw odświeżamy, sporo planujemy i z uśmiechem patrzymy na najbliższe miesiące. Zmiana pojawiła się również i tu, co zauważysz natychmiast. Oto, co przygotowałem dla Ciebie w tym newsletterze:

🗣 Paradoks komunikacji
🙇‍♂️ Tworzenie siebie
🚀 6 sposobów na konsekwentne działanie
👌🏻 Jeśli chcesz być w czymś dobry… zacznij to robić każdego dnia
😍 Czyjeś słowo po zakończonej współpracy to najlepsza nagroda
🔘 Historia kołem się toczy, to w tym przypadku prawda jakich mało
⚽️ Języki obce Roberta Lewandowskiego
🎬 Ćwierć miliona wyświetleń na YouTube + moje książki

Przyjemnego czytania!

🗣 Paradoks komunikacji

Jakże mocno związany jest z nauką języków. A mówiąc bardzo dokładniej, z ludźmi, którzy chcą komunikować się zawodowo, ale w języku obcym. O ile pracując w Polsce jesteśmy w stanie wykorzystać swój potencjał w całości (nie mamy bariery językowej), o tyle za granicą, to właśnie język określa zakres naszych możliwości. Nie mówisz lub mówisz za słabo – twoja wiedza na niewiele się zda. Mówisz całkiem nieźle lub bardzo dobrze – jesteś tym, którzy „rządzi”.

Z mojego doświadczenia w pracy w ponad 20 krajach mam konkretny wniosek. Poznałem setki różnych osób i często ich zdolność działania oraz aktywność w całości zależała od znajomości języka. Najlepsi fachowcy chowali głowę w piasek, kiedy trzeba było komuś (w języku obcym) coś wytłumaczyć, pojechać na szkolenie lub takie poprowadzić. Strach przed mówieniem lub zupełna niemożność porozumiewania się w języku obcych stawiała ich na bocznym torze. Ich umiejętności techniczne i wiedza z danego obszaru (kolumna czerwona na grafice) w zderzeniu z możliwością komunikacji (kolumna żółta) dawała bardzo ograniczony efekt. Potencjał był zatrzymany, a odczuwalny poziom umiejętności został ograniczony do takiego, na jaki pozwalała zdolność komunikacji (kolumna niebieska).

Dlatego, jeśli masz podobny problem, masz dwa wyjścia:

✅ przyglądnąć się brakom i uzupełniać je każdego dnia. Regularna praca doprowadzi do tego, że kolumna niebieska będzie się podnosić, a potencjał działania zostanie rozwinięty.
✅ zaproś zespół do Programu Business i pozwól mu sięgnąć po potencjał w okresie dwóch miesięcy. Obecnie prowadzę dwie takie grupy – 6 automatyków i inżynierów oraz kadrę 11 nauczycieli.

🙇‍♂️ Tworzenie siebie

„Dzień po dniu, to co wybierasz, co myślisz i co robisz jest tym, kim się stajesz.”

Heraklit miał 100% rację. Codzienne wybory, nasze decyzje – na tak lub na nie, to co słuchamy, kim się otaczamy, co robimy – to wszystko nas buduje. Lub nie buduje, kiedy nie robimy nic. Jesteśmy tacy, jakimi sami się tworzymy. Proste.

🚀 6 sposobów na konsekwentne działanie

1. Odchudzanie

Według Narodowego Testu Zdrowia Polaków z 2020 roku aż 61% osób ma problemy z nadmierną masą ciała, a każdy z nas zna przynajmniej jedną osobę, która się właśnie odchudza. Mi zdarzyło się kilka lat temu zgubić na raz kilkanaście kilogramów. Od tamtej pory moja waga utrzymuje się na tym samym poziomie, a ja czuję się rewelacyjnie. Konsekwencja pomaga mi wstać z fotela i założyć buty do biegania, a aplikacja pilnować tego, czy nie zjadam zbyt dużo kalorii. Jeśli chcesz zacząć – pobierz na telefon MyFinessPal, określ swój cel i przez tydzień zapisuj wszystko, co spożywasz. Poczuj natychmiastową zmianę.

2. Sport

Fajnie byłoby regularnie uprawiać sport. Według wcześniej wspomnianego badania, aż 50% Polaków nie robi w tym kierunku absolutnie nic. Żyją według systemu „pić, jeść, spać – jak Tamagotchi” 🙂 Konsekwencja pozwoliła mi kiedyś zdobyć kilka medali mistrzostw Polski i czarny pas w karate. Dziś biegać półmaratony. Jeśli zatem chcesz wreszcie ruszyć z kanapy i zacząć uprawiać sport, a nie potrafisz się zmusić, zastosuj zasadę 2 minut. Ubierz się i wyjdź na zewnątrz. Tylko tyle. Uwierz mi, że jak już tam będziesz, trudno będzie ci wrócić z powrotem do domu. Przejdziesz się, a może nawet wykonasz pierwszy 300 metrowy bieg w swoim życiu.

3. Książki

Dziś książki zajmują dużą część mojego wolnego czasu. Ale nie zawsze tak było. Czytałem, bo musiałem. Teraz wypełniają przerwy w pracy i towarzyszą mi podczas biegania oraz jazdy samochodem. Zamieniłem nudne czytanie w rozrywkę, czytając nie tylko to, co mnie kręci, ale czując, jak każda jedna książka na mnie wpływa. A wszystko dzięki nawykom i systemowi 10-15 minut czytania. Ten powtarzam kilka razy dziennie w przerwach w pracy oraz intensyfikuję w weekendy. Część książek pochłaniam słuchając. W ten sposób jestem w stanie czytać ponad 60 książek rocznie i wierzę, że system ten świetnie sprawdzi się również u ciebie.

4. Nauka języków

W tym temacie konsekwencja wyjątkowo by się przydała. Mieć w sobie dostatecznie dużo motywacji i zawzięcia, by w krótkim czasie opanować podstawy języka obcego i poczuć różnicę. Spróbuj o wyznaczenia jednej pory w trakcie dnia, kiedy to poświęcisz jedynie 10 minut na naukę lub powtórkę zwrotów. Konsekwentnie dzień po dniu. Jeśli będą to właściwe wyrażenia, bardzo użyteczne i takie, dzięki którym jesteś w stanie brać udział w prostej rozmowie, efekty tego działania zaskoczą cię samą / samego. Z każdym dniem nauka będzie coraz łatwiejsza i jeśli dodatkowo otoczysz się językiem, rezultat będzie lepszy niż myślisz.

Odcinek podcastu w tym temacie:

5. Realizowanie projektów

W realizowaniu różnych projektów, czy to tych zupełnie małych, czy tych bardzo rozległych pomaga mi ich właściwe rozpisanie. Po pierwsze na małe etapy, których realizacja przestaje przerażać i prosto się z nimi uporać. Łatwiej podchodzi się do mini zadania niż do skomplikowanego projektu w całości. Po drugie, zapisanie ich w kalendarzu lub na liście do zrobienia sprawi, że staną się nie tylko namacalne, ale będą częścią naszego dnia. W ten sposób udaje mi się nagrywać i opublikować co tydzień podcast „Poniedziałek Rano”, który wymaga nie tylko konsekwencji, ale również dobrego planowania.

Odcinek podcastu w tym temacie:

6. Tworzenie czegoś nowego

Naszą głowę co rusz bombardują ciekawe pomysły, które chciałoby się wprowadzić w życie. Na przykład chęć regularnego uprawiania sportu czy założenia własnej firmy. Często jednak nasze plany tracą na znaczeniu kilka tygodni później. Odpuszczamy dając sobie spokój z nowymi marzeniami. Niezależnie od projektu, będzie ci potrzebna konsekwencja. Myśl o tym, jak będziesz się czuł/-a w momencie realizacji i osiągnięcia celu. Wyobraź sobie moją radość z ukończenia pierwszej, a potem drugiej książki. Albo schodząc z TEDx-owej sceny. Startuję myśląc właśnie o tym pięknym momencie i konsekwentnie do niego dążę przez cały czas.

👌🏻 Jeśli chcesz być w czymś dobry… zacznij to robić każdego dnia.

👉🏻 Języków obcych uczę się codziennie = tworzę konkretne nawyki w ciągu dnia + pilnuję motywacji stale myśląc o celu
✅ Poprawiam każdy z 7 języków, w których mówię.

👉🏻 Przygotowując się do półmaratonu = planuję dwa biegi w tygodniu + długie wybieganie w weekend
✅ efekty widzę na zegarku. Do startu zostały niecałe 4 tygodnie.

👉🏻 Chcę czytać książki = wykorzystuję moją zasadę 3 x 10-15 minut w ciągu dnia + dłuższe czytanie w weekend
✅ czytam 1-2 książki tygodniowo. Ponad 60 rocznie.

👉🏻 Pragnę zrzucić kilka kilogramów = pilnuję dobrych kalorii + dopalam to regularną aktywnością fizyczną
✅ szybko widzę efekty na moim brzuchu. Lepiej też wyglądam.

👉🏻 Chcę napisać kolejną książkę = tworzę plan działania + notuję każdą inspirację, która może mi się przydać
✅ już planuję napisać 2-3 kolejne książki

Nieważne, co jest twoim celem. Zawsze jest coś do zrobienia. Jakieś marzenie lub plan do zrealizowania. Zacznij już dziś i rób to codziennie. Konsekwentnie.

Świetnym odcinkiem będzie ten ostatnio najczęściej słuchany – numer 49.
https://open.spotify.com/episode/43DIAuKlCktQckXW3CvAOY?si=Z_gBFc6vQkeuktMNjSlHPQ

😍 Czyjeś słowo po zakończonej współpracy to najlepsza nagroda

Praca z Piotrem to czysta przyjemność. Swoją pozytywną energią skutecznie motywuje do nauki języka i co najważniejsze twój sukces językowy traktuje jako swój własny! Pełne zaangażowanie i profesjonalizm, polecam każdemu niezdecydowanemu!
– Damian Palonek, ukończył Program Premium w lutym 2023

Program Premium to Przełamanie barier i stereotypów w sposobie nauczania. Piotr pokazał mi, że uczyć możemy się wszędzie i zawsze. Nie ma to być nauka regułek na pamięć. Polecam Program Premium w 100%, a Piotrowi bardzo dziękuję!
– Joanna Hyżorek, ukończyła Program Premium w marcu 2023

Przed programem moim priorytetem było odblokowanie się w mówieniu. Na zakończenie programu mogę śmiało stwierdzić, że oprócz poprawy mówienia, widzę bardzo dużą różnicę również w słuchaniu. Język stał się dla mnie obowiązkowym punktem programu dnia, a nie karą, którą muszę odbyć, jak to było wcześniej. Na każdą sesję czekałam z wielkim utęsknieniem.
– Joanna Mikulewicz, ukończyła Program Premium w marcu 2023

🔘 Historia kołem się toczy, to w tym przypadku prawda jakich mało

Kiedy miałem 16 lat po raz pierwszy przyjąłem do siebie kogoś z wymiany uczniowskiej. Młodzież z niemieckiego Husum spędziła w naszej szkole i mieście tydzień, a ja miałem okazję gościć we własnym domu jednego z uczestników tej wymiany. W drugiej klasie liceum to ja pojechałem do Niemiec, a konkretnie do Wuppertalu, który jest miastem partnerskim Legnicy, w której mieszkam.

Wspaniałe doświadczenia, a jednocześnie obawa o to, czy będąc na miejscu, u zupełnie obcej mi rodziny, będę w stanie się porozumiewać. Czy poradzę sobie językowo? Pamiętam, że nie było to takie oczywiste. Jednak, jak to zwykle bywa, człowiek jak musi – to działa. I mówi, nawet jeśli mu się wydaje, że nie potrafi. Okazało się jednak, że podczas wspólnych posiłków wielokrotnie przekroczyłem granice, jak mi się wtedy wydawało, moich językowych możliwości. Wiele się nauczyłem, wiele zobaczyłem i zrozumiałem, że w językach obcych najważniejsza jest praktyka i otwarte serca ludzi, którzy ze sobą rozmawiają. Więcej nie trzeba.

W minioną środę, 25 lat później, w naszym domu znów pojawił się ktoś z Niemiec. Jednak tym razem gospodarzem jest mój syn. Jestem przekonany, że będzie to dla niego ogromna przygoda, a dla naszego gościa zupełnie nowe doświadczenie. Jest bowiem pierwszy raz w Polsce i ma okazję poznać kraj, który z punktu widzenia Niemców, raczej nie jest pierwszym wyborem. Mój syn z kolei, doświadczyć codziennego funkcjonowania w innym języku. I choć wszyscy dość często podróżujemy, tym razem nastawienie na komunikację jest stuprocentowe. Od rana do wieczora. Doświadczenie nieporównywalne z żadnym innym.

Jest jeszcze coś więcej.

My jako rodzice, ze znajomością języków obcych, nie tylko dajemy przykład naszym dzieciom, ale również, że względu na brak blokady językowej, jesteśmy w stanie lepiej funkcjonować podczas tego typu wymian oraz każdej wspólnej podróży za granicę. To ważne, by dla dzieci być wsparciem i wzorem, a nie kulą u nogi, która od zawsze tłumaczy sobie, że z językami obcymi nigdy nie było jej po drodze. To tylko wymówka i mit talentu. Kropka.

P.S. Poniżej zdjęcia z czwartku, a także sprzed 25 lat – z mojego pobytu w Wuppertalu.

Mieliście może już sami okazję brać udział w podobnej wymianie? Albo wasze dzieci?

⚡️Języki obce to narzędzie spełniania marzeń

☝🏻 Wyobraźcie sobie grupę nauczycieli, którzy w ramach rozwoju własnych kompetencji oraz poprawienia procesów we własnej placówce, wyjeżdżają za granicę w celu hospitacji w zaprzyjaźnionych szkołach. To Włochy lub Hiszpania. Raz, dwa razy w roku.

🧠 Przez pięć dni obserwują, jak działa dana szkoła, szukają najlepszych rozwiązań i z pełnymi pomysłów głowami wracają do Polski. To nauczyciele wielu specjalizacji – od fizyków poprzez polonistów aż po biologów. Każdy ma własny cel i chęć poprawy tego, co robi już dzisiaj. Piękna sprawa! 🚀

❌ Problemem okazuje się jednak brak znajomości języka obcego. Bo nie jest tak, że słabość systemu w kwestiach językowych nie dotknęła nauczycieli. Dotyczy ich tak samo, jak każdego innego. Jak nas wszystkich. I dzisiaj muszą się z tą ścianą zderzyć na poważnie.

✅ Postanowiono w tej sprawie skontaktować się ze mną. Nie tylko ze względu na znajomość kilku języków, ale również dlatego, że jestem w stanie dość szybko doprowadzić ich do swobody językowej. I co najciekawsze – w sposób zupełnie nieszkolny 🙂

☝🏻 To już druga grupa w ciągu ostatnich 4 tygodni. Pierwsza to specjaliści od automatyki przemysłowej 🏭 ⚙️. Ich szefowa chciała, by panowie, oprócz doskonałej wiedzy technicznej, byli w stanie wykonywać skutecznie swoją pracę również poza granicami Polski. By mogli rozmawiać z klientami z wielu krajów i brać czynny udział w międzynarodowych targach. Bez strachu o znajomość języka.

W obu przypadkach chodzi o praktykę. O umiejętność komunikacji w języku obcym bez stresu i z nastawieniem na konkretne potrzeby. Czegoś innego będą potrzebowali teraz nauczyciele. O czym innym rozmawiają automatycy. Obie grupy chcą jednak tego samego – szybkich efektów i znajomości języka, która pozwoli im spełniać swoje obowiązki na nieco szerszą skalę. 🚀

W miniony poniedziałek widziałem się z nauczycielami po raz pierwszy. Mamy dwa miesiące na rewolucję językową, która da im zupełnie nowe możliwości. A być może będzie początkiem czegoś większego. Trzymajcie za nich kciuki.

⚽️ Języki obce Roberta Lewandowskiego

Pisząc po raz pierwszy artykuł o Robercie Lewandowskim nie miałem pojęcia, że chwilę później główny bohater zadzwoni do mnie i powie: „Cześć Piotrek, tu Robert. Chciałbym zapytać o możliwość szybkiej nauki języka hiszpańskiego”. Robert właśnie przeniósł się do FC Barcelony i dotychczasowe języki obce (angielski i niemiecki) przestały wystarczać. A ponieważ kilka tygodni wcześniej zacząłem pracować z jego żoną Anią, która z dnia na dzień zaczęła dobrze radzić sobie z hiszpańskim, wiedział, że mogę pomóc i jemu. Zanim opowiem wam, jak to wyglądało, zacznijmy jednak historię od samego początku…

🎬 Ćwierć miliona wyświetleń na YouTube + moje książki

TEDx

KSIĄŻKI
Jako e-booki lub książki papierowe z szybką dostawą.
(kliknij we właściwą okładkę, a by dowiedzieć się więcej)

 

Na koniec

Jeśli ten newsletter przynosi ci wartość i chętnie go czytasz, udostępnij go komuś, kto z niego skorzysta.
Obserwuj mnie na moim głównym koncie na Instagramie, gdzie codziennie dzielę się tym, co uważam za ciekawe i warte dzielenia się
Jeśli interesują cię książki, odwiedź moje instagramowe konto z książkami. Znajdziesz tam mnóstwo inspiracji i dobrych tytułów
Ucz się ze mną w Programie Premium i zdobądź umiejętność mówienia w języku obcym w 4 tygodnie
Jeśli masz coś ciekawego, napisz do mnie. Lubię słuchać mądrych ludzi.

Do zobaczenia za tydzień w piątek!

Miłego weekendu!

Piotr Kruk